Open Graph Meta Kullanımı

Open graph meta başlıklar, yani kod dizininde gördüğünüz haliyle “og meta title” uzun zamandır web sitelerinin sorunu olan sosyal medya paylaşımları ile ilgili bir yeniliktir.

Örnek verecek olursak; siz web sitenizin herhangi bir sayfasını facebook’ta paylaşıyorsunuz eğer og meta title kullanılmıyorsa sayfada facebook sizin web sayfanızın varsa başlığını ve içinden rastgele seçtiği bir resmi yayınlıyor. Bir de resimleriniz boyutlandırılmamışsa hiç estetik olmayan amatör bir gönderi çıkıyor karşımıza.

Aslında og meta titles’a yenilik demek çok da doğru değil yaklaşık 1,5 yıldır kullanılan bir teknoloji.

Fakat ben opern graph meta başlıklara ilk başlarda biraz şüpheli yaklaşıyordum, çünkü sayfam için kullandığım crawl analiz aracında(screaming frog) og meta title kullandığım kısımlar sağlıklı crawl edilemiyordu.

Fakat son zamanlarda böyle bir uyarıyla karşılaşmadığım için artık tarafımdan da kullanılabilir.

Bugün size open graphların kullanılışını örneklerle göstereceğim.

<meta property=”og:title” content=”Seoinno – Dijital Pazarlama Hizmetleri”>

<meta property=”og:description” content=”Seoinno olarak markanız için dijital pazarlama stratejileri geliştiririz ve potansiyel müşteri sayınızın artmasına yardımcı oluruz.”>

<meta property=”og:image” content=”https://www.seoinno.com/wp-content/uploads/2014/08/seoinnobanner1.png”>

Yukarıdaki kodları sayfalarınızın <head> </head> kısımlarının içine koyabilir ve kendi sayfanıza göre optimize edebilirsiniz.

Eğer wordpress joomla gibi hazır alt yapılar kullanıyorsanız “yoast seo” eklentisiyle kod bilgisine dahi ihtiyacınız olmadan eklenti içinden düzenleyebilirsiniz.

Share your thoughts