IndexNow Nedir? | Rank Math ve IndexNow İş Birliği

En popüler SEO eklentilerinden birisi olan Rank Math ve son zamanlarda SEO dünyasının en büyük problemlerinden birisi olan indeksleme sorununa çözüm getirmeyi amaçlayan IndexNow işbirliği yapacaklarını açıkladılar. Bu yazımızda son zamanlarda başımıza bela olan index sorununa ve IndexNow’a değineceğiz.

Google Index Sorunu

Google-Index-Sorunu

Son zamanlarda Google tarafında büyük bir indexleme sorunu mevcut. Bu konuda henüz bir çözüm bulunmuş gibi de görünmüyor. Bize danışmak için gelen 10 kişiden 7’si “google sitemi indexlemiyor ne yapacağım” diye soruyor. Çünkü yeni eklenen sayfaları indekslemek için kullandığımız Google Search Console’daki “URL’in dizine eklenmesini iste” komutu çoğu zaman işe yaramıyor ve site haritasını güncellemenin de pek bir faydasını göremiyoruz. O zaman ne yapacağız?

Google Sitemi Neden İndexlemiyor

Eğer bir websiteniz varsa bu soruyu belki onlarca kez sormuşsunuzdur. Sosyal medya paylaşımları şu an için indeks probleminin en iyi çözümü gibi duruyor. Aynı zamanda Google News kayıtlı bir websitesinden gelen backlink de yeni eklenen sayfaların indexlenmesi için iyi bir alternatif. Ve şimdi de üçüncü bir alternatif olarak IndexNow karşımıza çıkıyor. IndexNow, websitenize yeni eklediğiniz bir sayfanın veya mevcut sayfada yaptığınız bir güncellemenin anında indexlenmesi için arama motorlarına bilgilendirme yapan bir uygulamadır.

IndexNow sayesinde bir sayfada yapılan güncellemenin arama motorları tarafından görülmesi için haftalar veya aylar boyunca beklemek zorunda kalmayacak website sahipleri. Şimdilik IndexNow yalnızca Bing ve ona bağlı olan Yahoo, duckduckgo gibi arama motorlarında aktif olarak kullanılabilmektedir. 

Google Hızlı İndex Alma Yöntemleri

Harika bir websiteniz, muhteşem bir tasarımınız ve herkesin aradığı özgün içerikleriniz olabilir ama Google sitenizi indexlemezse bunların hiçbir anlamı olmaz. Evet, bazen Google spam dolu, berbat arayüze sahip ve işe yaramaz bilgilerle dolu siteleri arama sonuçlarında ön sıralarda çıkarabiliyor. Google da bunun farkında ve birkaç aydır yalnızca buna odaklanmış durumda. Google yakın zamanda spam siteleri temizleyecek. Bundan eminiz çünkü tüm açıklamalar bu yönde. Index problemine de bunun sebep olduğunu düşünüyoruz. Peki bu süreçte hızlı index almak için ne yapabiliriz?

Sosyal Medya Kullanımı

Sosyal medya hızlı index için bir numaralı çözüm. Eğer kullanmıyorsanız hemen Instagram, Facebook, Pinterest gibi sosyal medya araçlarını backlink aracı olarak kullanmaya başlamalısınız. Bu sayede yeni eklediğiniz sayfaların veya sayfada yaptığınız güncellemelerin hızlı bir şekilde Google tarafından görülmesini sağlayabilirsiniz.

Google News Kayıtlı Websitelerden Backlink Almak

Google News kayıtlı websiteleri çok hızlı index almaktadır. Bu yüzden Google News kayıtlı bir sitede yayınlanacak bir makaleden gelen backlink de hızlı bir şekilde index alacaktır. Fakat şunu unutmamak gerekir ki bu %100 garantili bir sistem değildir ve aşırıya kaçılmaması tavsiye edilmektedir. Eğer çok fazla sayfaya sahip bir websiteniz varsa ve her gün onlarca güncelleme, yeni sayfa yayınlıyorsanız backlink almak sizin için oldukça maliyetli olabilir.

IndexNow

IndexNow, şimdilik Bing, Yahoo gibi arama motorlarında aktif olarak kullanılmaktadır. Fakat Google  geçen sene yaptığı açıklamada IndexNow’ı test edeceklerini ve kullanabileceklerini açıkladı. Yakın zamanda IndexNow’ın Google için de kullanılabileceğini ön görüyoruz. Şimdiden kullanmaya başlamakta fayda var. Her ne kadar Google kadar büyük bir hacme sahip olmasa da Bing giderek büyüyen bir arama motoru. Bünyesinde bulunan duckduckgo, yahoo ve diğer benzer arama motorlarını da işin içine katarsak Bing küçümsenmemesi gereken bir market payına sahip. Özellikle duckduckgo’nun kullanıcılara sağladığı gizlilik özelliği her geçen gün duckduckgo’ya talebin artmasını sağlamakta.

Son Söz

Özet olarak, IndexNow’ın Rank Math ile çalışmaya başlaması hem SEO ajansları açısından hem de websitesi sahipleri açısından büyük öneme sahip bir olay. Bu uygulamanın son zamanlarda hepimizin başını ağrıtan index sorununa çözüm olacağını ümit ediyoruz. Birkaç ay içerisinde IndexNow’ın performansını ölçme fırsatımız olacak. Her ne kadar şimdilik Google tarafında aktif olmasa da Bing için yapacağımız testlerle IndexNow’ın ne kadar faydalı olabileceğini göreceğiz.