Nofollow Linklerin SEO’ya Katkısı Var Mı?

SEO dünyasındaki hemen hemen herkesin geçmişten kalma bir nofollow backlink önyargısı bulunuyor. SEO ile uzaktan yakından en ufak bir teması olmuş herkesin aklının bir köşesinde nofollow backlink almanın hiçbir yararı olmadığına dair bir düşünce yerleşmiş vaziyette. Eğer hala böyle düşünüyorsanız çağın ve daha da önemlisi Google’ın gerisinde kalıyorsunuz demektir. Neden mi? Gelin inceleyelim.

Backlink Nedir?

Öncelikle backlink nedir ne işe yarar, onunla başlayalım. Backlink, Google’ın bir websitesinde yer alan içeriğin veya direkt olarak websitenin otoritesini ve diğer başka sıralamaya yönelik kriterleri değerlendirmek amacıyla kullandığı bir araçtır. Örneğin eğer websitenize finans websitelerinden link verildiyse Google websitenizin finans ile alakalı bir site olduğuna ikna oluyor ve eğer backlink’i aldığız websiteleri otoriter sitelerse, Google sizin sitenizin de otoritesini yavaş yavaş yükseltmeye başlıyor. Elbette başka faktörler de burada önemli fakat en basit haliyle backlink’in kullanım amacı bu şekilde açıklanabilir.

Dofollow vs Nofollow

Tam bu noktada Nofollow ve Dofollow backlinkler karşımıza çıkıyor. Çoğu insan dofollow linklerin çok önemli olduğunu ve dofollow linkler ile arama sonuçların kolayca sıralamanızın yükselebileceğini düşünür. Çünkü dofollow link, linki veren sitenin otoritesini linkin verildiği siteye aktarır. Yani eğer otoriter bir websitesine sahip olan X Bankası sizin finans haberleri ile alakalı websitenize dofollow backlink verirse Google’ın gözünde onun otoritesi size aktarılır. Dofollow link’i veren X Bankası aslında basit bir tabirle Google’a şunu söyler: “ben bu websitesine ve onun içeriğine güveniyorum.” Bu, Google için önemli bir sıralama kriteridir. Bu yüzden yıllardır dofollow linkler sıralama amacıyla kullanılmaktadır.

Peki, nofollow link nedir?

Nofollow link, arama botlarına içerisindeki bağlantıyı görmezden gelmesini söyleyen bir link tipidir. Fakat nofollow link “karşıdaki websitesi kötü bir site” demek değildir. Yalnızca otorite aktarımı yapılmaz. Öyleyse bu bize nofollow linklerin dofollow’dan daha değersiz olduğunu mu gösteriyor? Kesinlikle hayır. SEO açısından nofollow linkler en az dofollow kadar önemlidir. En azından Google’ın gözünde hala öyle.

Google yapay zekası artık sürekli dofollow backlink alan websitelerinin bunu para vererek yaptığını düşünüyor ve bu websitelerini cezalandırıyor. Google sitelerin birbirine organik olarak link vermesini istiyor. Para verilerek alınan backlinklerin ise “rel=sponsored” etiketi ile yayınlanmasını istiyor. “rel=sponsored” etiketi bulunan linkler tıpkı “nofollow” etiketinde olduğu gibi linki veren websitenin otoritesini diğer siteye aktarmıyor. Yani aslında para vererek otoriter bir siteden alınan tanıtım linkleri Google tarafından otorite aktarımı yapılmaması gereken tipte bir link olarak görünüyor.

Google’ı nasıl mutlu edebiliriz? Google’ı mutlu etmenin yolu backlink profilinizi dofollow ve nofollow linklerden oluşturmanızda yatıyor. Google çeşitlilik istiyor. Evet, dofollow linkler hala sıralama açısından yüksek değere sahip. Nofollow backlink ile belki bir anda sıralamanızı yükseltmeniz mümkün olmayabilir… Veya olabilir mi? Evet, olabilir. Bunu nereden mi biliyoruz? Dünyanın en ünlü SEO aracı olan Ahrefs’in 40 binden fazla arama sonuçları üzerinde yaptığı backlink araştırması sayesinde nofollow backlinklerin önemini görebiliyoruz.

Grafikte de görebileceğiniz üzere bir sitenin sahip olduğu tüm tiplerdeki backlinklerin etkisi yalnızca dofollow backlinklerin etkisinden daha fazla. Bu da demek oluyor ki diğer tüm kriterler eşit olduğunda farklı tiplerde backlinklere sahip olan bir site, yalnızca dofollow backlink alan bir site karşısında daha avantajlıdır. Aynı zamanda başka araştırmalardan da bildiğimiz üzere otoriter bir siteden alınan nofollow backlink, düşük otoriteye sahip bir websitesinden alınan dofollow backlinkten çok çok daha değerli ve önemli. Aynı zamanda trafik sağlayan nofollow linkler de Google’ın gözünde sıralama açısından önemli bir kriterdir.

Sonuç olarak, backlink stratejinizi geliştirirken her zaman dofollow ve nofollow linklerin dengesine dikkat etmelisiniz. Dengeli bir şekilde backlink profilinizi geliştirmeye devam ederseniz Google sizi  er ya da geç ödüllendirecektir.