Webmaster Tools’da Backlink Sorgulama

Seo uzmanlarının ve dijital meraklılarının vazgeçemeyeceği çok az seo aracı vardır. Bunların başında da webmaster tools gelir. Tabi ki ahrefs ve open site explorer gibi üst düzey  seo araçları vardır haklarını yememek gerek hepside bize muazzam veriler sunmaktadırlar…

Lakin google algortimaları üzerinden strateji geliştirdiğimizi düşündüğümüzde google’ın kendi aracı olan webmaster tools’un güvenilirlik açısından ne kadar önemli olduğunu belirtmeme gerek yoktur herhalde.

Webmaster tools bize pek çok veri sunar, bunların hepsini tek bir yazıda paylaşıp kafanızı karıştırmak istemiyorum bu yüzden bu yazımda sadece webmaster tool aracılığı ile nasıl backlink sorgulayabileceğinizi anlatıcam.

Öncelikle webmaster tools’un backlink konusunda ağır hareket ettiğini belirteyim. Örnek verecek olursak : open site explorer ve ahref’s gibi araçlar, aldığınız backlinkleri 3 hafta içinde gösterirken bu webmaster tools’da 50-60 günü bulabiliyor, dolayısıyla diğer araçlarda gördüğünüz backlinleri webmaster tools da göremeyince paniğe kapılmayın ve çalışmalarınıza devam edin.

 

Webmaster tools ile backlink sorgulamak için aşağıdaki adımları izlemeniz yeterli.

Panele giriş yapın —-> Site kontrol paneli —-> Arama trafiği —-> Sitenize bağlantılar.

webmaster-tools-screenshot-1

Dilerseniz aşağıda belirttiğim linkteki “site adresiniz” kısmına kendi sitenizi yazarak doğrudan site bağlantılarınızı görebilirsiniz.

https://www.google.com/webmasters/tools/external-links?hl=tr&siteUrl=http://site adresiniz/&authuser=0

 

 

 

Share your thoughts