Elveda Authorship

Google, 2011 yılı ortasında özgün içerikleri desteklemek ve yazarlara daha kolay ulaşılabilmesi için ortaya çıkarttığı yazar doğrulamayı (authorship) kaldırıyor.

Google daha önce arama sonuçlarında yazarların görsellerinin gösterilmesine son vermişti, şimdi de authorship özelliğini tamamen ortadan kaldırıyor.

Eğer makalelerinizin daha zengin gözükmesini istiyorsanız bu ihtiyaçlarınızı google’ın zengin snippetleriyle gidereceksiniz.

Konuyla ilgili john Mueller  yaptığı açıklamada authorship uygulamasına son verilme  nedeninin kullanıcılar olduğunu belirtti. Mueller yaptıkları pek çok araştırmada authorship’in bir işe yaramadığını gördüklerini ayrıca authorship’in kullanıcıların işini kolaylaştırmak yerine zorlaştırdığını ve site trafiklerine de bir etkisinin olmadığını belirtti.

Webmasterların da authorship’i çok benimsedikleri söylenemez, bunu kendi çevremizde yaptığımız gözlemlerden bile anlayabiliyoruz.

Google artık authorship’in eksiklerinin farkında, yakın zamanda olmasa bile uzun vadede  google + profilleriyle authorship’den çok daha faydalı ve basit bir eklenti geliştirebilir, bu sayede google +  da biraz daha cazipleşir.

 

 

 

Share your thoughts