Google Spam Yapan Haber Sitelerini Uyardı

Ülkemizdeki haber siteleri özellikle son iki yıldır kullanıcıyı aldatmaya yönelik pek çok içerik üretti.

Başta Milliyet olmak üzere pek çok haber sitesi bazı haber başlıklarında yada alt başlıklarda sırf okuyucuların dikkatini çekebilmek için yanlış bilgiler vererek okuyucuyu link içinde tutmaya çalışıyordu.

Bu durum özellikle seo sektöründe çalışan bir çok kişinin dikkatini çekti, konuyla alakalı Twitter üzerinden beyin fırtınaları yapıldı neden sitelerin ceza almadığı soruldu fakat ortaya net bir cevap çıkmadı.

Milliyet'ten spam şov...
Milliyet’ten spam şov…

Google yeni güncellediği panda algoritmasıyla spam yapan tüm internet sitelerine yaptırımlar uygularken, spam’in büyük üstad’ı olan Milliyet ve Hürriyet gibi haber sitelerine herhangi bir yaptırım uygulanmamış ve kusursuz olduğu söylenen Google algoritması sorgulanmaya başlamıştı.

Fakat 16 Eylül akşamı Milliyet, Hürriyet ve Mynet gibi haber siteleri  Google aramalarından limitli bir indeks kaybı yaşadı. Google aramalarında bahsi geçen haber sitelerinin marka isimleriyle aramalarda ilk sırada da yer almadı.

Hürriyet'de modaya uydu.
Hürriyet’de modaya uydu.

Bu ceza bir anda Twitter’da da günün konusu oldu. Hatta Google’ın daha önce News Corporation ile yaşadığı sorunu akıllara getirdi.

Lakin bugün itibariyle indeks kısıtlamasının kalktığı ve url’lerin yeniden yayınlanmaya başladığını öğrendik. Kısacası Google haber sitelerini uyardı. Umarız bu uyarıyı dikkate alırlar ve kullanıcı deneyimi ön plana çıkaran bir yapıya bürünürler.

 

Share your thoughts