Tasarım Odaklı Siteler İçin İçerik Tavsiyeleri

İçeriğin arama motorları nezdindeki değeri giderek artıyor.

Web siteleri de artık sayfalarını özgün içerikler ile yeniden optimize edip hem kullanıcı odaklı bir yapıya bürünüyor hemde arama motorlarının dikkatini daha hızlı çekebiliyorlar.

İçerik önem kazandıkça bununla ilgili spam kategorisine girebilecek yöntemler de beliriyor.

Örnek vermek gerekirse; bazı web sitelerinin sitenin arayüzüne yansıtmadan html kodları içine anahtar kelimenin yoğun olduğu anlamsız cümle kalıpları kuruyor olmasını gösterebiliriz.

Bu kalıpları site kullanıcıları göremiyor(yazılım bilgisi olanlar hariç), sadece arama motoru botlarının okuyabileceği “overflow: hidden” yapısındaki html kodlarının içine koyuyorlar ve bu sayede hedeflenen anahtar kelimede içeriği az olan sitelere oranla daha fazla yükselebilme ihtimalleri oluyor.

Bu yapıdaki siteler sıralamada yükselirler mi  yada herhangi bir filtreye takılırlar mı bilinmez, ama yaptıkları yanlış ve uzun vadede mutlaka index kaybı yaşatır.

Tabi birde gerçekten tasarımlarındaki yapı gereği özellikle ana sayfalarına çok fazla içerik alamayan iyi niyetli web siteleri var. Bu siteler için çözüm olabilecek, bir web sitesinin içerik yapısı dikkatimi çekti. Kesinlikle kullanıcı odaklı ve son derece estetik bir yapı.

seoinno-blog-readmore1
İlk önce mouse ile “read more” linkine geliyoruz.

Site içine sadece bir cümle ekleyip, cümle sonuna “devamı oku” butonu koyarak kullanıcıların istemesi durumunda devamını oku butonu üzerine mouse’larını getirdiğinde tıklamadan ve başka bir linke yönlendirmeden cümlenin bağlı olduğu diğer paragraflar ortaya çıkıyor.

seoinno-blog-readmore2
Sonrasında karşımıza içeriğin devamı çıkıyor. Burada mouse hover kontrolü kullanılmış.

Gizlenen bir şey yok, tasarımda bozulma da yok. Gayet makul tebrik etmek gerekir.

seoinno-blog-readmore3
Burada da html görünümüne bakabilirsiniz.

Site tasarımlarında görsel ağırlıklı ögeler kullanmak zorunda olan ve içerik için çok fazla alan ayıramayan web siteleri bu yapıyı kullanabilirler.

 

 

Share your thoughts