Site Haritaları Ne İşe Yarar ?

Günümüz web standartlarının neredeyse tamamının temeli web sitenizin sağlıklı bir şekilde indesklenmesinin kolaylaştırılmasını sağlamaya odaklanmıştır.

Söz konusu sitemizin sağlıklı bir şekilde indekslenmesi olduğunda sitemizin birincil ihtiyacı olarak aklımıza site haritaları geliyor.

Site haritaları web sitenizin arama motoru botları tarafından daha kolay indekslenmesi için önemlidir. Sitenizde çok fazla içerik olabilir ve bu linklerin birbirleriyle bağlantısı olmayabilir.

Bu durumda sitenizdeki bazı sayfalar indekslenmeme tehlikesiyle karşı karşıya kalabilir.

Bu tehlikeyi minimuma indirmek için sitenizde site haritaları kullanmalısınız. Site haritaları sitenizdeki tüm uzantıları xml formatındaki tek bir dosyada tutar.

Bu dosya arama motoru botları tarafından kolayca ve kısa sürede taranır.

Nasıl kullanırız ?

Eğer siteniz asp.net alt yapısı ile yapıldıysa “https://www.xml-sitemaps.com/ ” linkine gidip oradaki bar’a sitenizin url’ini girerek site haritanızı alabilirsiniz.

Sonrasında site haritanızı sitenize eklemeniz için ftp bilgileriniz sahip olmanız gerekiyor.

Ftp panele giriş yaptıktan sonra, sitemap.xml ismindeki site haritası dosyanızı sitenizin bulunduğu ana dizine sürüklemelisiniz. Sonrasında site haritanızı webmaster tool’dan test edebilirsiniz hata dilerseniz “www.siteadresi.com/sitemap.xml” tarzı bir sorfu yaparak çok daha hızlı bir şekilde site haritanızı test edebilirsiniz.

Eğer siteniz wordpress alt yapısı ile hazırlandıysa sitenize Google Xml Sitemaps eklentisi indirip aktif hale getirmeniz yeterli olacaktır.

 

Share your thoughts