SEO Nedir ?

Seo çalışmaları uzun vadeli stratejiler gerektiren ve profesyonellik isteyen çalışmalardır. Seo çalışmasına başlamadan önce yapmanız gereken ilk şey kendinize seo nedir diye sormak olmalıdır. Kendinizi tatmin edecek bir cevabınız varsa ve bu işi bildiğinizden hemfikirseniz başlamaya hazırsınız demektir.

Bu süreçte özellikle iş disiplininden kopmadan, planlı bir şekilde hareket etmek ve uzun vadeli bir strateji oluşturmak gerekir.

Tecrübelerime dayanarak anahtar kelime bazlı seo çalışmalarının ortalama 6-8 ay arasında bir süreçte sonuç verdiğini söyleyebilirim, bu süreç bazen çok daha kısa yada daha uzun olabilir.

Tabi bunun takibini yapmak ve elimizdeki verileri iyi analiz etmek de çok önemlidir. Kullanıcıların web sayfamızda kalma süresi ve sayfa içindeki hareketlerini (en çok hangi içeriğe göz attığı yada hangi içeriğe hiç bakmadığı vb.) iyi analiz etmeli ve eğer ortada bi eksiklik varsa iyileştirme çalışmaları yapılmalı.

Hedeflenilen anahtar kelimede her ay bir önceki aydan daha iyi konumda olmak aslında seo çalışmalarında bir başarı kriteridir, fakat arama motorları üzerinden bir dönüş almak istiyorsak anahtar kelimeler aratıldığında ilk sayfada olmak asıl amacınız olmalı ve bu süreçte 6-8 aylık bir dönemi kapsar.

Bu durumu hızlandırmak için sosyal platformları da profesyonel olarak kullanmalı ve bu platformlar için de bir bütçe oluşturmalısınız…

Ama unutulmamalıdır ki seo uzmanının işi site ilk sayfaya yükselince bitmiyor, önemli olan orada kalıcı olmak ve aynı istikrar ve disiplinle çalışmaya devam etmek.

Share your thoughts