Site Hızı Mobil Aramalar İçin de Artık Sıralama Faktörü!

Google, mobil aramalar için tasarlanmış yeni bir sıralama algoritmasını duyurdu ve bu algoritmaya “Hız Güncellemesi” diyor. Google, bu güncellemeden etkilenecek sitelerin kullanıcılara en yavaş deneyimi sunan siteler olduğunu söyledi.

Bu güncelleme resmen yayına girdi, web site yöneticilerinin hemen web sayfalarının mobil site hızlarını yükseltmek için çalışmalara başlaması gerekiyor.

Mobil site hızını ölçmek ve iyileştirmeleri öğrenmek için Google Test My Site aracını kullanabilirsiniz.

Masaüstü aramalarda site hızı zaten bir sıralama faktörüydü ancak Google, site hızı konusunda yalnızca masaüstü aramalara odaklandığını söylemişti. Şimdi ise mobil site hızları mobil aramada bir sıralama faktörü olarak kullanılıyor.

mobilsitehızı1

Yavaş Hız=Düşük Dönüşüm

Eğer site hızınız yavaşsa, dönüşümünüzün de o denli düşük olacağını bilmelisiniz, bir ankete göre müşterilerin %79’u site hızı düşük olan bir siteye geri dönmüyorlar. Potansiyel müşterilerinizi kaybetmek istemiyorsanız site hızınıza gerekli önemi göstermelisiniz.

mobilsitehızı5

Site Hızınız Düşük İçeriğiniz Güçlüyse Hala Şansınız Var!

Site hızınız düşük diye mobil aramalarda dip noktayı göreceğinizi düşünüyorsanız yanılıyorsunuz, eğer içeriğiniz alakalı ve güçlü ise yani kullanıcılara aradıklarını sunuyorsa hala üst sıralarda kalabilirsiniz. Ancak siz yine de site hızınızı arttırmak için çalışmalara başlayın!

Mobil site hızınızı nasıl arttıracağınızı öğrenmek için buraya tıklayabilir ve “Mobil Site Hızı Nasıl Arttırılır?” konulu yazımızı okuyabilirsiniz.