Mobil Site Hızı Nasıl Arttırılır?

Site Speed

SEO Çalışmalarında Site Hızının Önemi

Günümüzde site hızının sadece siteye giriş yapan ziyaretçilerin sayılarını arttırmaya yarayan bir etken olduğu görüşü yaygın olsa da SEO çalışmaları için de site hızı büyük önem taşır. Site hızının Google kalite puanı üzerindeki etkisi oldukça büyük olduğu için SEO çalışmaları ile ilgilenen tüm işletmelerin site hızlarına önem vermeleri gerekmektedir.

Site Hızının Bir Sıralama Faktörü Olmasının Nedeni

Google’ın site hızını bir sıralama faktörü olarak görmesinin en büyük nedeni, site hızlarının kaliteli kullanıcı deneyiminin bir işareti olmasıdır.  Çünkü siteye gelen kullanıcılar sayfalar arasında dolaşırken site hızı iyiyse ve istenilen sayfalar hızla yükleniyorsa sitede daha fazla vakit geçirir. Bu nedenlerden dolayı, Google bunu bir sıralama faktörü haline getirmiştir. Günün sonunda yavaş bir web sitesi düşük sayıda dönüşüm, yüksek oranlara sahip hemen çıkma oranı ve ziyaret başına az sayıda sayfaya neden olur. Bu durumda yavaş site hızı Googlebot’ların değerlendirmelerinde sitenizin değer kaybetmesine ve sıralama olarak alt sıralara gerilemesine neden olacaktır.

 

photo-1505032482520-8588249459d6

Mobil Site Hızı Önem Kazanıyor

Geçmişte SEO çalışmalarında masaüstü siteler için site hızlarına dikkat eden site yöneticileri mobil site hızlarının ne durumda olduğuna pek önem vermiyorlardı. Ancak günümüzde teknolojinin hızla gelişmesi ve insanların artık bilgisayarlardan daha çok tablet ve özellikle akıllı telefonlar ile internet süreçlerini gerçekleştirmeleri üzerine mobil site hızları şimdilerde büyük önem taşıyor. Google’ın yayınladığı son bildiriye göre Temmuz 2018’de resmi olarak yürürlüğe girecek olan bir Mobil First İndex güncellemesi ile mobil site hızları oldukça önem kazanacak. İnternet siteleri için SEO çalışmaları ve site hızını arttırmaya yönelik çalışmalar yapan site yöneticilerinin vakit kaybetmeden ilgilenmeleri gereken bir konu olan mobil site hızı birkaç ay sonra tahmin edildiğinden çok daha değerli olacak.

Mobil Site Hızı Kaç Saniye Olmalı?

İyi bir sayfa yükleme süresinin üç ila dört saniye veya daha az sürede olması idealdir. Bu yükleme süresi aşıldığında, daha düşük bir kullanıcı deneyimi ve daha az kullanıcı sıralaması görülmeye başlanır.

Screenshot_1

Site Hızımızı Hangi Araçlarla Ölçebiliriz?

Site hızımızı ölçebileceğimiz pek çok araç bulunmakla birlikte bizim en çok kullandığımız araçlar bunlardır;

 • Google Page Speed İnsight
 • Google Test My Site
 • GTmetrix
 • Semrush Audit Tool (Site hızı güncellemesi gelmiştir.)

Site Hızı Nasıl Arttırılır

Site Hızı Nasıl Arttırılır?

Web sitelerin site hızını daha iyi hale getirebilmek için sayfa yükleme süresini azaltabilecek gereksiz öğelerin ortadan kaldırılması gerekir. Web siteyi en iyi ve en verimli site hızı için optimize edebileceğiniz bazı yollar ise, kısaca;

 • Açılış sayfası yönlendirmelerini, eklentileri ve bağlantı kısaltıcılarını en aza indirmek.
 • Mobil oluşturma süresini azaltmak için dosyaları sıkıştırmak.
 • Çoklu bölge barındırma özelliğini kullanarak sunucu yanıt süresini arttırmak.
 • Kitlenize hızlı bir şekilde ulaşmak için yüksek kaliteli bir içerik dağıtım ağı kullanmak.
 • Sayfanın tarayıcı tarafından nasıl işleneceğini etkilemeyen yedekli verileri kaldırmak.
 • Görselin kalitesini azaltmadan dosya boyutunu küçültmek için görüntüleri optimize etmek.
 • Görsel içeriği önceliklendirmek için ekranın üst kısmının boyutunu azaltmak.
 • Özellikle mobil versiyonlarda Pop-up kullanmamak.