SEO’da Kaçınmanız Gereken 6 Şey

SEO çalışmalarınızdan daha iyi sonuçlar almak istiyorsanız bu 6 şeyi yapmayın!

Hedefleri Belirlemeden SEO Çalışması Başlatmak

SEO çalışmasına başlamadan önce odak noktanızı belirleyin, odaklanacağınız bir hedefiniz yoksa SEO çalışmasından verim alamazsınız.

 

Asla Yüksek Sıralama Elde Edemeyeceğiniz Anahtar Kelimeleri Hedeflemek

Anahtar kelime seçiminde en yaygın hatalardan birisi, kuruluşun rekabet edecek kaynaklara sahip olmadığı yüksek hacimli yani rekabeti çok yüksek anahtar kelimeleri hedeflemesidir. Bütçenize uygun SEO çalışmalarıyla ilk sayfada konumlandırabileceğiniz anahtar kelimelere odaklanın.

 

Arama Hacimleri Olmayan Anahtar Kelimeleri Hedeflemek

Sınırlı ya da hiç arama hacmine sahip olmayan anahtar kelimeleri hedefliyor olabilirsiniz. Kimsenin aratmadığı bir anahtar kelimede Google’da zirveye ulaşmak, potansiyel müşterilerinize ulaşamayacağınızdan dolayı zaman kaybıdır.

 

Sosyal Medya

Sosyal medya ile ilgili çok yaygın bir görüş var, “Bir SEO çalışması sosyal medya ile desteklenmezse başarılı olamaz.” Bu görüşün aksine sosyal medya çalışmaları Google sıralamasında çok az bir getiri sağlıyor. Sosyal medya çalışmalarına yüksek miktarda enerji harcamaktansa bu enerjiyi SEO çalışmalarında değerlendirmek, işletmeye çok daha fazla getiri sağlayacaktır. Sosyal medya SEO çalışmalarında tahmin ettiğiniz kadar fazla etkiye sahip değildir, bir SEO kampanyası sosyal medya ile desteklendiğinde ne kadar başarılıysa sosyal medya ile desteklenmediğinde de o kadar başarılı olabilir. “Sosyal medyasız SEO=Başarısız sonuçlar” değildir!

 

Meta Tag

Meta tag kullanımı gereksizdir. Google, yıllar önce meta tagları önemsemediğini açıkladı. Ancak hala bu durumdan haberi olmayanlar var. SEO çalışmanızda meta tag kullanmak için zaman ayırıyorsanız hemen durdurabilirsiniz.

 

Kalitesiz Backlink

SEO çalışmalarının önemli bir kısmını site dışı SEO çalışmaları oluşturur. Backlink de site dışı SEO çalışmalarının en önemli ayağıdır. Sitenize başka sitelerden backlink alırken dikkatli olmalısınız, kalitesiz backlinkler SEO çalışmanıza yarardan çok zarar getirecektir. Kalitesiz backlink almaktan kaçının!