Voice Search ile Daha Az Yazıp Daha Çok Konuşacaksınız!

Voice Search ile Daha Az Yazıp Daha Çok Konuşacaksınız!

Google’a göre tüm aramaların %20’si voice search! Peki nedir bu voice search? En basit anlamı ile voice search, sesli aramadır. İnsanların Google üzerinde yazarak arama yapmak yerine konuşarak arama yapmalarına olanak sağlayan bir Google arama özelliğidir. Bu özellik ile Google’da bir şey aratmak istediğiniz zaman konuşmanız yeterli! Google önünüze en iyi sonuçları çıkartacaktır.

İnsanlar Voice Search Özelliğini Kullanmayı Hangi Durumlarda Tercih Ediyor

İnsanlar Voice Search Özelliğini Kullanmayı Hangi Durumlarda Tercih Ediyor?

İstatistiki verilere göre insanlar Voice Search özelliğini ellerinin meşgul olduğu durumlarda kullanıyorlar, buna örnek olarak yemek yaparken ya da araba sürerken yapılan aramalar verilebilir. Ayrıca Google araştırmaları, yaşlıların sesli aramayı gençlerden daha fazla kullandığını ortaya koyuyor.

Dünyaca ünlü dijital ölçümleme şirketi ComScore, 2020 yılında insanların %50’sinin sesli arama yapacağını tahmin ediyor!

Peki Voice Search Kullanımının Artması SEO İçin Ne Anlama Geliyor?

 Google Voice Search ile yapılan aramalarda sonuçları sıfır konumundan alıyor. Bu yüzden arama sonuçlarında sıfırıncı pozisyon hedeflenmeli. Google sonuçlarında sıfırıncı pozisyonu yani en iyi noktayı yakalamanız için kesin bir yol kanıtlanmamış olsa da aşağıda saydığımız yöntemleri uygulamanızda fayda var.

Güçlü Bir İçeriğiniz Olmalı, Güçlü İçerik İçin

Güçlü Bir İçeriğiniz Olmalı, Güçlü İçerik İçin:

  • İçeriklerinizi yazarken konu hakkında arama yapacak kullanıcıların sorularına cevap olabilecek nitelikte içerikler hazırlayın, hatta sorulabilecek özel soruları H2 etiketi ile ekleyerek içeriğinizi SEO anlamında güçlendirebilirsiniz.
  • Sorulabilecek sorulara yanıtlarınızı liste biçiminde verebilirsiniz, unutmayın Google arama yapan kullanıcısına en iyi cevabı vermek istiyor, tatmin edici ve kolayca anlaşılabilir bir içerik hazırlamalısınız.
  • Google kopya içerikleri sevmez! İçeriğiniz ilgi çekici ve tamamen özgün olmalı, aksi takdirde sıfır konumuna tırmanmanız imkansız

Mutlaka Google İşletme Kaydı Oluşturmalısınız!

Mutlaka Google İşletme Kaydı Oluşturmalısınız!

 Sesli arama kullanıcılarının %39’u işletme bilgileri üzerine aramalar yapıyor. Bu da mutlaka Google işletme kaydı oluşturmanız gerektiği anlamına geliyor. Halihazırda Google işletme kaydınız varsa da güncel şekilde optimize etmelisiniz. Google işletme kaydınızdaki bilgilerin doğru adres, iletişim bilgileri ve çalışma saatleri ile güncel olduğundan emin olmalısınız.

Bir kullanıcı “En yakın araba tamircisi nerede?” diye sorduğunda en üst konumda çıkmak istemez misiniz? Yanlış bilgiler sonucunda bu gerçekleşmezse 1 potansiyel müşteriyi kaybettiniz demektir…

Site Hızınızı Arttırın

Site Hızınızı Arttırın!

 Sesli arama genellikle sadece mobil cihazlarda kullanılır, web sitenizin mobil cihazlar için optimize edilmiş olması gerekiyor. Eğer mobil uyumlu bir siteye sahip değilseniz kullanıcılar tarafından tercih edilmeyeceksiniz ve bu da sıralamalardan aşağıya çekilmenize neden olacak.

Mobil’de kullanıcıların sitenizde kalmasını sağlamak için site hızınız çok yüksek olmalı! Kullanıcılar ulaşmak istedikleri sayfanın yüklenmesini uzun süre beklemezler ve daha sayfanız açılmadan geri çıkarlar, bu da kullanıcı hareketlerine çok önem veren Google tarafından sonuçlarda alt sıralarda çıkartılmanıza neden olur.

Site hızınızı test etmek ve sitenizi nasıl daha hızlı hale getirebileceğiniz hakkında tavsiyeler almak için Google PageSpeed Insights’ı kullanabilirsiniz.

Bu yazıyı okuduktan hemen sonra web sitenizi Voice Search için optimize etmeye başlamanızı öneriyorum! Aksi halde uzun vadede çok fazla trafik kaçıracaksınız.