Pogo Sticking Bir Sıralama Faktörü Değil!

Pogo Sticking” ziyaretçilerin arama sonuçlarından ulaştıkları sayfadan girdikleri gibi çıkmalarına verilen bir isimdir. Kullanıcılar bir sayfaya girdikten sonra geri çıktığında bu Google için olumsuz bir sıralama sinyali olarak kabul ediliyor.

Ancak bilinenin aksine bu durum böyle değilmiş, Google Pogo Sticking’in bir sıralama faktörü olmadığını açıkladı.

Google Mühendislerinden John Mueller, bir kullanıcının tıkladığı sayfadan hemen geri çıkarak arama sonuçlarına dönmesinin çeşitli nedenleri olabileceğinden bahsetti ve bu bilgiler ışığında Google’ın sıralama algoritmasında böyle sinyalleri kullanmadığını söyledi.

pogosticking2

Pogo Sticking’i Etkileyen Faktörler Nelerdi?

Alakasız içerik, en basit örneğiyle; title’nizi “2018 Araba Fiyatları” yaparsanız, sitedeki içerik de bu başlık ile alakalı, bu başlığı konu alan bir içerik olmalı. Ancak siz title’nizi “2018 Araba Fiyatları” yapıp, içeriğinizde “Araba Kaskosu” konusunu ele alırsanız, sitenize giren ziyaretçi aradığını bulamadığından dolayı girdiği gibi geri çıkar.

Site hızı, sitenizin hızı düşükse ziyaretçiler bu yüklemeyi beklemek istemeyerek arama sonuçlarına dönebilirler.

Rahatsız edici pop-up’lar, sitenize giren ziyaretçileri rahatsız edecek derecede pop-up kullanımı da ziyaretçilerin sitenizden hemen çıkmasına neden olur.

Yukarıda Pogo Sticking’i etkileyen faktörlerden bazılarını açıkladık, Pogo Sticking Google için bir sıralama sinyali olarak görülmese de kullanıcı deneyimi için hala önemli ve Google kullanıcı deneyimini çok önemser.

Sonuç: Pogo Sticking’in sıralama faktörü olmadığı açıklanmış olsa bile site yöneticileri tarafından dikkate alınarak SEO çalışmalarının bir parçası olmalı.