Örnek Growth Hacking Stratejileri

Growth Hacking modeline aşina olmaya başlıyoruz artık. Gün geçtikçe daha da sık duymaya başlıyoruz bu kavramı. Tahminimce 2015 ortalarına doğru Growth Hacking kavramı seo ajanslarının dahi kendilerine makyaj yapmalarına sebep olabilir.

Geçen hafta yazdığımız  Growth Hacking nedir ? başlıklı yazımızda bu olguyu detaylarıyla anlatmıştık, bugün Growth Hacking yöntemleriyle yapılan çalışma örneklerinden bahsedeceğiz.

Bu örnekler sizin de kendi projeleriniz için ilham almanıza sebep olabilir belki.

Growth Hacking Örnekleri

Geleneği bozmayalım ve biz de örnek çalışmalarımıza AirBNB ile başlayalım. Bildiğiniz üzere AirBNB ilk kurulduğunda internet üzerinden yapılan ev kiralama işlemlerinin çoğu Craiglist aracılığıyla gerçekleştiriliyordu.

AirBNB’nin CraigList’e karşı koyacak bir pazarlama bütçesi yoktu, ama Growth Hackerları vardı, henüz kendilerine yıllar sonra Growth Hacker deneceğini bile bilmiyorlardı.

Bu Growth Hackerler klasik pazarlama stratejileri yerine daha iyi bir şey yaptılar. Binlerce mail hesabı oluşturdular ve CraigList kullanıcılarına oto post yönetimiyle mail atarak “ev kiralamak istiyorsan AirBNB’yi tercih et,daha etkili” gibi bilgiler verdiler ve işe yaradı.

growth-hacking-örnekleri-airbnb

AirBNB şuan kendi alanının en iyi sitesi konumunda.

Bir diğer örneğimiz ise Dropbox. Dropbox ilk çıktığı zamanlarda kullanıcılarını arttırmak ve daha hızlı yayılmak için oldukça başarılı bir yöntem kullandı.

Şirket kullanıcılarının Dropbox’u arkadaşlarına tavsiye etmeleri karşılığında kullanıcılarına ücretsiz depolama alanları verdi ve bu yöntem oldukça başarılı oldu.

Paypal‘ı da bu örnekler arasında gösterebiliriz. Dev şirket bir dönem Paypal’ı yeni kullanmaya başlayan herkese 10 dolar ödeyerek kullanıcı sayısında ciddi bir artış yaşadı.

Bu örnekler arasına Youtube‘u da koyabiliriz. Youtube videolarına embed özelliğini getirmeseydi bu kadar popüler olabilir miydi ? Bu sayede bir çok platforma dahil oldular ve daha çok trafik çektiler.

 

 

 

 

Share your thoughts