Flash Siteler İçin SEO Optimizasyonu

Hepimizin ezberlediği bazı kalıplar vardır. Bu kalıplardan biride Flash ile yapılan sitelerin arama motoru botları tarafından taranamadığı ve dolayısıyla seo açısından oldukça düşük kalitede olduğuydu.

Aslında bu doğru, arama motoru botları Flash scriptler içindeki kodları okuyamazlar ve dolayısıyla oradaki içerikler hakkında herhangi bir fikre sahip olamayıp sitenizi herhangi bir kategoride konumlandıramazlar.

Peki Flash site sahipleri bu durumda ne yapmalı ? Yapılması gereken ilk şey içinde Flash olmayan yeni bir site tasarlamak tabiki, ama eğer bunun için zamanınız yoksa da üzülmeyin.

Eğer yeterli HTML bilgisine sahipseniz Flash içeriklerinizi arama motorları tarafından kolayca taranabilen bir yapı haline getirebilirsiniz.

Bunun için embed kodları içine gömülü olan Flash kod yapınızın etrafını HTML kodlarıyla perdeleyeceğiz.

Flash SEO

Yukarıdaki resimde de gördüğünüz gibi gerekli düzenlemeleri yaptığınızda siteniz arama motorları tarafından kolayca anlaşılabilecek ve bu durum serp’lerinize(search engine result page) de yansıyacak.

Aşağıda Flash içerik için örnek bir HTML kod yapısı ekleyeceğim. Siz de bu örnekten yola çıkarak Flash sitelerini yeniden optimize edebilirsiniz.

<html>

<head>

<TITLE> SEO dostu başlık </TITLE>

<meta name=”açıklama” içerik=”Kesin ve açıklayıcı yazınız” />

<meta name=”google-site-verification” içerik=”dfsderwerwfsdfsddfsdf” />

<link rel=”canonical” href=”http://www.flashwebsiteniz.com” />

< — Diğer önemli elementler buraya — >

</head>

<body>

<embed>

Taranamayan Flash İçerik

</embed>

<noscript>

“Buraya Flash içeriğinizin ne hakkında olduğuyla ilgili doyurucu ve özgün bir açıklama ekleyin. Yanlış bilgi vermeniz cloaking olarak algılanabilir, dürüst olun.”

</noscript>

</body>

</html>

Başında da belirttiğim gibi bu düzenlemeleri yapabilmeniz için basic de olsa HTML bilgisine sahip olmanız gerekir.

Share your thoughts