Growth Hacking Nedir ? Nasıl Yapılır ?

Growth Hacking Nedir ?

Dijital dünya son zamanlarda yeni bir trend ile tanıştı. Growth Hacking olarak bilinen bu yöntemi agresif bir dijital pazarlama stratejisi olarak görüyorum ben.

Growth Hacking düşük bütçeyle büyük işler yapabilmek için bazen etik olmayan faaliyetleri de içine alan ve dijital platformun tüm nimetlerinden sonuna kadar faydalanmayı ön gören bir stratejidir.

Yüksek maliyetleri olan basılı reklamlar ve tv reklamları yerine ücretsiz ve organik olarak yapılan sosyal medya kampanyaları yada yüksek zeka gerektiren başarılı viral videolar ile markayı büyütmek Growth Hacking olarak adlandırılabilir.

Kurumsal SEO olarak tabir ettiğimiz marka potansiyelini açığa çıkarmak için belirlenen stratejilerle de benzerlikleri bulunur.

Bana göre Growth Hacking,  SEO, Sosyal Medya Pazarlaması ve Dijital PR denen üç olgunun aynı strateji içinde tek bir ekip tarafından yönetilmesine denir.

Growth Hacking Nasıl Yapılır ?

Growth Hacking yapabilmek için iyi bir SEO alt yapısına, aktif bir sosyal medya yönetimine ve forum-bloglardan oluşan güçlü kaynaklara sahip olmak gerekir.

http://starkessays.com/online-essay-writer-is-your-personal-assistant/

Tabi en başında da projenizin gerçekten çok iyi bir potansiyelinin olması gerekiyor.

Airbnb ve Dropbox gibi başarılı şirketlerin de Grown Hacking yaparak başarıya ulaştıkları söylenir.

Growth Hacking’in nasıl yapıldığını merak edenler için elimde harika bir Airbnb örneği var;

Airbnb’nin ilk çıktığı dönemde pahalı reklamlar yerine Craiglist üzerinden oluşturduğu harika stratejiyle bu günlere geldiği söyleniyor. Daha da açmak gerekirse, Craiglist üzerinden ev kiralayan yada evini kiralatan herkese auto post dediğimiz yöntemle otomatik mesaj gönderecek bir yazılım geliştirirler.

Sonrasında tüm bu kullanıcılara “Merhaba ben de eskiden Craiglist ile evimi kiralıyordum ama artık Airbnb var, ve çok daha kolay” formatında mesajlar atarak kullanıcıyı kendi sitelerine çekiyorlar.

Etik mi ? Hayır.

Başarılı buluyor muyum ? Evet

İşte buna Growth Hacking diyoruz.

Siz de kendi markanız için benzer şeyler yapabilirsiniz. Sosyal Medya hesaplarınızdan sayfanızın beğenilmesine yardımcı olanlara hediyeler verebilir.

Geliştirdiğiniz yazılımlarla Twitter’da TT olabilir yada çektiğiniz çok başarılı bir video ile bir anda milyonlara ulaşabilirsiniz. Bunların hepsi az maliyeti olan ama gerçekten yaratıcılık ve zeka gerektiren faaliyetlerdir.

Özellikle son dönemde internet girişimleri ve Start Up’lar arasında oldukça popüler olan bu olgu gelecekte SEO ajanslarının kendilerini yeniden şekillendirmelerini sağlayabilir.

 

Share your thoughts