Link İnşaası’nın Sonu mu Geliyor ?

Link inşaası bitiyor mu ?Yıllar boyunca SEO çalışmalarımızda link inşaasına büyük önem verdik. Çalışmalarımızın neredeyse büyük bir kısmını link inşaasına ayırdık. Neden ? Çünkü karşılığında ciddi geri dönüşler alıyorduk, ne kadar çok backlink alırsak o kadar üst sıralara çıkıyordu web sitelerimiz.

Google arama  motorlarını daha zeki hale getirdikçe link inşaasının da önemi azalmaya başladı. Önce daha çok site yerine daha kaliteli sitelerden link alımına yönlendirdi bizi ve artık kaliteli sitelerden alınan linklerin değerinin de eskisi kadar sıralamalarda etkili olmadığını görüyoruz.

Örnek vermem gerekirse; son zamanlarda yaptığım analizlerde alınan backlink sayısı, Alexa sıralaması ve page rank gibi faktörlerde rakiplerinin oldukça önünde olan sitelerin ilgili anahtar kelimelerde rakiplerinden daha aşağıda sıralandığını görüyorum.

Benim SEO danışmanı arkadaşlara tavsiyem link inşaasına ayırdıkları vakti kullanıcı deneyimini arttırmaya yönelik çalışmalara ayırmaları. Backlinklerin önemi henüz bitmiş değil ama uzun yıllar bu şekilde devam etmeyeceği de artık net bir şekilde görünüyor.

Google’ın artık backlinklerden daha çok önem verdiği bazı faktörler var bunlar;

  • Tıklanma Oranı (Click-through rate) Bu metrik arama sorgusu yapan kullanıcıların hareketiyle ilgilidir. Rakip web siteniz sıralamada sizin altınızda bile olsa, eğer arama sorgularındaki tıklanma oranı sizinkinden daha fazlaysa ilerleyen dönemlerde sizin üzerinize çıkması oldukça muhtemeldir. Bunun için sayfa başlık ve açıklamalarınızı oldukça cazip hale getirmelisiniz.
  • Hemen Çıkma Oranı (Bounce rate) Sitenizi ziyaret eden kullanıcılar sitenizdeki içeriklerden tatmin olmayıp, arama sorgularındaki diğer siteleri ziyaret ediyorsa bu sizin için tehlike çanlarının çaldığı anlamına gelir. İçeriklerinizin bir değeri olmalı, ziyaretçilere bir şeyler vermelisiniz.
  • Sitede Kalma Süresi (Time on-site) Google sitenizi ziyaret eden kullanıcıların sitenizde geçirdiği süreye çok önem verir. Hatta bunun ciddi bir sıralama faktörü olduğu konusunda SEO ile ilgilenen herkes hemfikir olabilir. Bu yüzden sitenize giren kullanıcıyı adeta kapalıçarşı esnafı edasıyla kapmalısınız. İncelediği içerikle ilgili dikkatini çekebilecek diğer içerikleri ziyaretçilere cömertçe sunmalısınız.

SEO bir roket bilimi değildir, Dünyanın en zor işi hiç değildir. Google’ın beklentisi kullanıcıları memnun eden ve taranma konusunda problem yaşamayan web siteleridir. Bunu sağladığınızda Google’ın aslında ne kadar cömert olduğunu da farkedeceksiniz.