Mobil Sorgular İçin Yeni Etiketler mi Geliyor ?

Bildiğiniz üzere Google mobilden yapılan arama sorgularında mobil ile uyumlu olan sitelerin başına “mobil uyumlu” etiketini eklemişti. Her ne kadar ben bu etiketlerin Description’ın bir kısmını gizlediği için daha farklı bir yerde konumlandırılması gerektiğini düşünsemde bu yapı bozulmayacak sanırım.

Az önce K Neeraj Kayastha bir ekran görüntüsü post etti ve görüntüde mobil platformdan yapılan sorguda sitenin yanında “slow” etiketini görüyoruz.

google-site-hızı-etiketi

 

Bu Google’ın sadece “mobil uyumlu” etiketiyle sınırlı kalmayıp mobil kullanımı daha kaliteli ve kullanışlı hale getirmek için başka çalışmalar yaptığına da bir işaret olabilir.

Ben şahsen site hızının sıralamalrda bir etkisi olsa da kullanıcıdan ziyade arama motoru botlarının sorunu olduğunu düşünüyorum. (siteniz 2 dakikada açılıyorsa durum değişiyor tabi) Çünkü site hızı test etme araçlarından çok düşük puan alan sitelerin bile kullanılabilirlik açısından çok büyük bir sorun teşkil ettiğini düşünmüyorum, arada 1-2 saniyelik farklar oluyor sadece.

Bu durumda kullanıcıyı çok da ilgilendirmeyen bir faktör için o sitenin yanına “yavaş” etiketi koymak kullanıcıyı siteden soğutacaktır diye düşünüyorum.

Umarım Google siteleri hız konusunda sınıflandırırken bu ihtimali de göz önünde bulundurur.

Kaynak : https://www.seroundtable.com/google-slow-label-19914.html