Karantina Dönemi Pazaryerleri (SEO’da Kazananlar ve Kaybedenler)

Malum pandemi süreci sonrası eve kapanmalar restaurant ve işletmeler için yıkıcı olsa da zamanında dijitale doğru yatırımı yapan markalar için fırsata dönüştü. Gelişmiş kredi kartı kullanımı ve oturmuş kargo altyapısı sayesinde zaten oldukça büyük olan Türk e-ticaret sektörü bu gelişmelerle daha da büyüdü.

Gelin bu dönemde ülkemizdeki beş büyük eticaret pazaryerinin (Hepsiburada, Trendyol, Gittigidiyor, N11, Amazon) organik trafiklerindeki hareketlere bakalım;

Hepsiburada

Eve kapanmaların ilk başladığı Mart sonu – Nisan başı dönemde aylık organik trafiği 46 milyon olan Hepsiburada 2021 Nisan ayı itibariyle 7,1 milyon anahtar kelimede gösteriliyor ve aylık organik trafiği 62 milyon. Marka aramaları haricindeki en çok trafik aldığı anahtar kelime ise “xiaomi” olmuş.

Çok ciddi bir artış yaşamış Hepsiburada. Bu rakamların sadece Google’dan gelen organik aramaları kapsadığını belirtelim.

Trendyol

Eve kapanmaların ilk başladığı Mart sonu – Nisan başı dönemde aylık organik trafiği 30 milyon olan Trendyol, 2021 Nisan ayı itibariyle 4,6 milyon anahtar kelimede gösteriliyor ve aylık organik trafiği 51 milyon. Marka aramaları haricindeki en çok trafik aldığı anahtar kelime ise “redmi note 8” olmuş.

Bu rakamların sadece google’daki organik aramalardan gelen trafiği kapsadığını belirtelim.

Amazon

blank

Amazon henüz Türkiye pazarında beklenen rakamlara ulaşamasa da karantina sürecinde oran olarak bakıldığında en çok artış yaşayan e-ticaret platformlarından biri oldu. Şahsen benim de düzenli olarak alışveriş yaptığım müşteri memnuniyeti odaklı yaklaşımlarını çok sevdiğim bir platform olduğunu da belirteyim.

Eve kapanmaların ilk başladığı Mart sonu – Nisan başı dönemde aylık organik trafiği 1,9 milyon olan Amazon, 2021 Nisan ayı itibariyle 2,1 milyon anahtar kelimede gösteriliyor ve aylık organik trafiği 4,2 milyon. Marka aramaları haricindeki en çok trafik aldığı anahtar kelime ise “harry potter 1” olmuş.

GittiGidiyor

blank

Eve kapanmaların ilk başladığı Mart sonu – Nisan başı dönemde aylık organik trafiği 21 milyon olan GittiGidiyor, 2021 Nisan ayı itibariyle 3,4 milyon anahtar kelimede gösteriliyor ve aylık organik trafiği 17 milyon. Marka aramaları haricindeki en çok trafik aldığı anahtar kelime ise “iphone 7 plus” olmuş.

Gittigidiyor pandemi sürecinde organik trafiğinde düşüş yaşadı.Bunun nedeni hepsiburada ve trendyol’un agresif reklam kampanyaları da olabilir, markanın SEO yerine sosyal medya ya da PPC’ye odaklanması da olabilir.

N11

blank

N11’de organik trafikte düşüş yaşayan markalardan oldu.

Eve kapanmaların ilk başladığı Mart sonu – Nisan başı dönemde aylık organik trafiği 21 milyon olan N11, 2021 Nisan ayı itibariyle 3,4 milyon anahtar kelimede gösteriliyor ve aylık organik trafiği 16 milyon. Marka aramaları haricindeki en çok trafik aldığı anahtar kelime ise “altınkaynak” olmuş.

Tüm bu datayı Ahrefs verileri üzerinden çıkarttık. Bakalım Google Trends ne diyor ?

Google Trends Ne Diyor ?

blank

NİSAN 2020

blank

NİSAN 2021

Yukarıdaki Google Trends verilerine bakacak olursak da Hepsiburada ve Trendyol en azından bir sene daha bu sektörde rakipsiz diyebiliriz. Ama Amazon’un ismini ilerleyen dönemlerde çok daha fazla duyacağımıza da eminim.

Kaynak:Ahrefs

Kaynak:Google Trends